Regulamin mundurowy


Osoby zainteresowane przystąpieniem do naszej grupy jako członek-rekonstruktor zapraszamy do zapoznania się z regulaminem mundurowym zamieszczonym poniżej.

W razie jakichkolwiek pytań bądź niejasności prosimy o kontakt osobisty, najlepiej telefoniczny. Chętnie wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Sylwetką żołnierską odtwarzaną przez członków SRH 73 pp z Katowic jest strzelec piechoty. Umundurowany oraz wyposażony w oporządzenie żołnierskie nowego wzoru. Wszelkie odstępstwa od tej zasady konsultowane są z członkami stowarzyszenia w razie ich dopuszczenia. Członkowie stowarzyszenia odtwarzający konkretne sylwetki żołnierzy pełniących określone funkcje jak celowniczy c.k.m, amunicyjny r.k.m. muszą posiadać wyposażenie zgodne z funkcją.

Podstawowe umundurowanie od jakiego radzimy zacząć to:
- kurtka mundurowa drelichowa,
- spodnie piechoty drelichowe,
- trzewiki sznurowane, podkute gwoździami,
- pas główny szeregowego, jednobolcowy,
- rogatywka polowa oraz furażerka.

Podstawowym sortem mundurowym jest drelich, od niego zaczynamy mundurowanie. Następnie w kolejności sort sukienny wz. 36 w wersji polowej oraz późny wz. 19 w wersji garnizonowej. Mundury sukienne oraz drelichowe akceptujemy szyte tylko w jednym zakładzie krawieckim - najlepsze naszym zdaniem dostępne na rynku .

Buty to najlepiej kopie trzewików szyte współcześnie, ewentualnie opinacze z odprutym mankietem, podkute takie jak używane przez Kompanię Reprezentacyjną WP. Pas główny powinien być brązowy, jednobolcowy, szyty - współczesna kopia. Rogatywki wz. 37 z tego samego źródła co sorty mundurowe. Dalej wymieniamy owijacze, halsztuk polowy i garnizonowy, koszula i kalesony - dwa komplety, jeden na sobie, drugi zapasowy. Płaszcze wz. 36 szyte tylko z jednego rodzaju sukna.

Dopełnieniem umundurowania jest oporządzenie żołnierskie:
- dwie skórzane, trzykomorowe ładownice na amunicję do kb. typu Mauser,
- chlebak,
- torba maski p-gaz,
- bagnet z żabką,
- łopatka z żabką,
- tornister,
- skórzane troki (pięć),
- koc,
- menażka,
- hełm wz. 31.

Zgodnie z podstawową zasadą rekonstrukcji oryginały najlepiej pozostawić w domu lub w muzeum. Z oryginałów powszechnie używane są tylko bagnet i hełm. Jeśli są w złym stanie poddajemy je renowacji. Niektóre elementy oporządzenia można zastąpić powojennymi, które są niemal identyczne. Pozostałe elementy to współczesne kopie.
Nie mniej ważne od umundurowania oraz oporządzenia jest wyposażenie jakie powinno się znaleźć w tornistrze oraz chlebaku każdego strzelca. Bez niego rekonstrukcja traci zdecydowanie swój urok oraz sens:

W tornistrze przenosimy:
- zapasową koszulę,
- zapasowe kalesony,
- onuce lub skarpety,
- ręcznik,
- chustkę do nosa,
- zapasowe sznurowadła,
- porcje żywności,
- woreczek na suchary,
- woreczek na kawę,
- przybory do szycia i czyszczenia,
- przybory do czyszczenia broni,
- płachtę namiotową, - porcję "R" (żelazna porcja).

Z kolei w chlebaku powinny się znajdować:
- manierka,
- kubek żołnierski stalowy lub aluminiowy,
- woreczek z solą,
- chleb,
- ręcznik,
- mydło,
- niezbędnik.

Rekonstrukcja nie jest hobby dla niecierpliwych oraz raptownych. Nie chodzi w niej o to aby "jak najszybciej i jak najtaniej". Wymaga ona poświęcenia czasu oraz pewnych środków materialnych a przede wszystkim chęci i osobistego zaangażowania. Rozpoczęcie kompletowania munduru i oporządzenia to tylko początek, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zachęcamy do zaangażowania i zadawania pytań!